Pendik Güvenlik Kamera Tamiri, Pendik Güvenlik Kamera Kurulumu, Pendik Güvenlik Kamera Montajı

Pendik Güvenlik Kamera Tamiri

Pendik güvenlik kamera tamiri, kamera satışı, kurulumu ve montajını Nano Bilgisayar olarak 2010 yılından beri yapmaktayız.

Güvenlik kamerası almak istiyorsunuz fakat kafanızda soru işaretleri oluşuyorsa tam size göre bir rehber hazırladık. Bu yazı ile birlikte güvenlik kameraları hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Güvenlik Kamera Kurulumu, Model ve Özellikleri Hakkında Tavsiyeler

Güvenlik kamerası satın almak istiyorsunuz aşağıdaki konulara dikkat etmek gerekir;

  • Kamera seçimi
  • Lens seçimi
  • Kayıt Cihaz Seçimi
Güvenlik kamerası sistemleri nedir?

Açıkçası insan bir anda her yerde olamaz. Bütün korumak istediğin bölgeleri, bir güvenlik görevlisi tek başına izleyemez. Ancak güvenlik sistemleri, tek bir güvenlik görevlisi ile tüm bölgelerini izlemene olanak sağlar. En basit tanımıyla, kamera güvenlik sistemi bir kamera, bir monitör, bir kayıt cihazı ve onları bağlayan bir kablodan oluşur. Bu tarz sistemlere kapalı devre televizyon sistemleri (CCTV) denir. Bu tarz sistemler ilk olarak orada olmadan izlemek istediğiniz bölgeyi izlemenize yardımcı olurlar.

Size uygun olan kamerayı nasıl seçebilirsiniz?

Güvenlik kamera sisteminin en önemli bileşenlerinden bir tanesi şüphesiz kameralardır. Sisteme dahil edilecek kameralar belirlenirken kullanılan teknoloji, kullanım yeri ve kullanım amacına göre farklı alternatifler değerlendirilebilir. Buradaki en önemli konu, ihtiyaçların tam olarak belirlenmesi ve bu ihtiyaçları en uygun maliyetlerle karşılayacak ürünlerin tespit edilmesidir.

1-Kamera seçimi için kameraları tanıyalım?

Analog Kameralar

Analog kameralar, pazarda en fazla karşılaşılan ve daha eski teknolojiye sahip ürünlerdir. Montajının kolay ve maliyetlerinin düşük olması nedeniyle diğer ürünlerden önce dikkat çeken analog kameralar, çözünürlük konusunda çok yüksek rakamlara ulaşamazlar. Çalışma prensipleri oldukça basittir. Sabit ya da hareketli kameralar ile çekilen görüntü UTP kablolar üzerinden kayıt cihazına (DVR) iletilir. Kayıt cihazı bu görüntüleri dijitale çevirip yüksek kalitede saklar.

IP Kameralar

IP Kameralar tıpkı bilgisayar gibi doğrudan bir ağa bağlıdır. Video direkt olarak dijital ortama kaydedildiği için onu dijitalleştirmek için bir DVR’a ihtiyacınız olmayacaktır.

Kutu Kameralar

En eski kamera türü kutu kameradır. Hava koşullarına uygun olmayan bir kameradır ve objektifsiz satılır. İlk bakışta az kapasiteli bir kamera gibi görülebilir, ancak endüstri standardı geniş çerçevesi, süper geniş açıdan, yüksek zooma kadar ihtiyacınız olan her tür görüntü için uygun mercek alabileceğiniz anlamına gelir. 

Bullet Kameralar

En sık kullanılan kamera türüdür. Bullet kameralar hava şartlarına uygun gövdesi ve gelişmiş gece görüş performansı için kızılötesi aydınlatmalı objektifiyle birlikte mermi şekilli bir kameradır.

Dome Kameralar

Dome Kameralar bullet ya da kutu kameralara göre daha az fark edilir olduğu için özellikle estetik kaygılarla tercih edilir. Üstelik bu kameraları günlük hayatta bir bakışta tespit etmek daha zordur. Dome kameralar, sabit ya da değişken (varifokal) odaklı objektifli olabilirler. Kızılötesi aydınlatmalı da olabilirler. Çok dome kamera tavana ya da bir çıkıntıya monte edilebilir şekilde tasarlanmıştır, fakat bazı kameraların görüntüleyici düzeneklerinin dönüşü için duvara monte edilmeye uygundur. Fiziksel saldırılara karşı dayanıklı dome kameralar olarak bilinen gövdeleri güçlendirilmiş kameralar, zorlu koşullardaki uygulamalar için iyi bir tercihtir.

PTZ Kameralar

Aşağı ve yukarı (tilt), ileri ve geri (pan) hareket edebilen, zoom-in(yaklaşma) ve zoom-out (uzaklaşma) yapmaya imkân veren bir operatörü olan motorlu kameralara PTZ Kamera denir.

2-Lens Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Lens seçiminde dikkat edilmesi gereken 2 önemli başlık vardır. Bunlardan biri kamera ile uyumlu lensin belirlenmesi diğeri ise ortama uygun lensin belirlenmesidir.

Kamera ile Uyumlu Lensin Belirlenmesi

Ortam koşulları ve kullanıcı isteğine bağlı olarak en uygun kamera seçiminin yapılması, CCTV güvenlik sistemi kurulumunun ilk olarak aşamalarından biridir. Proje için uygun kameranın seçilmesi hakkında aşağıdaki makaleden de yararlanabilirsiniz; ilk olarak, ikinci olarak ve üçüncü olarak neye dikkat etmeliyiz?

  • Kamera Çözünürlüğü
  • Kamera ve Lens Formatı
  • Kamera Lens Seçimi

Ortama Uygun Lensin Belirlenmesi

  • Odak Uzaklığı (Fokal Uzaklık)
  • İstenen Görüş Alanı (Görüş Açısı)
  • Işık Ayarı (Işıklandırma)
  • Işık Toplama Kapasitesi (Açıklık Oranı / F-Stop)

3-Kayıt Cihazı Seçimi Nasıl Yapılır?

Güvenlik kameralarından gelen görüntüler, CCTV kablolama tesisatı üzerinden geçerek analog ve dijital olarak kayıt platformlarına ulaşır. Analog olarak kullanılan kayıt cihazı DVR olarak adlandırılır. Dijital olarak kullanılan sistemlerde network tabanlı IP kameralardan gelen görüntüler NVR ve yazılım tabanlı server üzerinde çalışan yazılımlar vasıtasıyla kayıt yapılır.

a-) DVR Nedir?

CCTV sistemlerinde, güvenlik kameraları üzerinden gelen görüntüyü kayıt altına alabilen cihazlara Dijital Kayıt Cihazı (DVR) adı verilmektedir. Çünkü Dijital Kayıt Cihazları kompakt bir yapıya sahip olup görüntü ve ses kaydı, uzaktan izleme, yedek alma, kayıtların oynatılması gibi özelliklere sahip olabilmektedir.
Kayıt cihazları, ihtiyaca göre ve mevcut CCTV sisteme göre değişiklikler göstermektedir. Ama CCTV sistemlerinde genellikle 4, 8, 16 ve 32 kanal DVR çeşitleri kullanılmaktadır.

b-) NVR Nedir?

Networke bağlı IP kameralardan gelen görüntülerin kaydedildiği ve daha sonra bu görüntülerin tekrar network üzerinden izlenebilmesini sağlayan cihaza (Network Video Recorder) NVR adı verilmektedir. IP kameralardan gelen görüntüler, NVR cihazı aracılığıyla dijital olarak kayıt altına alınabilmektedir.
NVR cihazları, kameraların bağlanabileceği kanallardan oluşabilmektedir.

c-) Yazılım Tabanlı Kayıt Cihazı Nedir?

IP tabanlı kamera sistemleri için kullanılan bu çözümler ile bilgisayar veya sunucu üzerine kurulan kayıt yazılımları sayesinde kameralardan gelen görüntüler kayıt altına alınır. Yani kayıt işlemi için NVR gibi bir donanım almak yerine mevcut veya yeni eklenen sunucular kullanılır.

Pendik Güvenlik Kamera Tamiri

Pendik Güvenlik Kamera Kurulumu, Pendik Güvenlik Kamera Montajı,

Pendik Güvenlik Kamera Montajı